Nie jest żadną tajemnicą, że polskie drewno należy do światowej czołówki pod względem jakości. Dlatego jest tak poszukiwanym surowcem na zagranicznych rynkach. To idealny materiał do produkcji mebli ogrodowych, aranżacji wnętrz czy tworzenia unikalnych gadżetów. Jednak drewno drewnu nierówne. I doskonale to widać na przykładzie zapotrzebowania na ten surowiec oraz dostępności.
Okazuje się, że polskie drewno jest jednym z najbardziej poszukiwanych na świecie. Dlaczego? W końcu inne kraje mają równie imponujący drzewostan i zasoby, z których można czerpać. Jednak prawda leży zupełnie gdzie indziej.
Polskie lasy skarbnicą drewna
Powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie. Nie tylko, jeśli weźmiemy pod uwagę zasoby państwowe, ale także gospodarcze. W ostatnich latach ilość sadzonych drzew powiększyła się znacznie, co znalazło przełożenie na jego jakość i liczebność.
Okazuje się, że w połowie ubiegłego wieku lasy zajmowały około 20% powierzchni naszego kraju. Obecnie zaś zalesiona jest niemal 1/3 Polski. To w przeliczeniu ok. 9,1 mln hektarów, co daje 4 miejsce w Europie. Oczywiście największy ich obszar należy do Lasów Państwowych, bo aż 78% całego areału.
W rękach prywatnych jest około 17% zasobów leśnych. To i tak sporo, biorąc pod uwagę obecną gospodarkę leśną. Nie wystarczy bowiem zasadzić las, aby rósł. Drzewostan należy też systematycznie doglądać i dbać o niego. W przeciwnym wypadku las będzie rósł dziko i nie zapewni odpowiedniej jakości drewna. A właśnie na tym nam zależy.
Systematyczna kontrola jakości drzewostanu to podstawa, jeśli chcemy mieć naprawdę dobrej jakości drewno. A takie właśnie jest polskie drewno. Systematyczna wycinka chorych drzew oraz odpowiednie monitorowanie strat wywołanych czynnikami atmosferycznymi jest tu najważniejsza.
Polscy dostawcy drewna
Las to idealna fabryka drewna. Właściwie odradza się sama, nie potrzebując do tego szczególnych zabiegów. Jednak nie każde drewno nadaje się do produkcji wyrobów drewnianych. Oczywiste jest, że chore egzemplarze czy uszkodzone raczej nie będą odpowiednim surowcem. Jednak nie oznacza to, że w żaden sposób nie można ich spożytkować.
Mogą służyć m.in. jako drewno opałowe, które jest wciąż jednym z najpopularniejszych surowców do ogrzewania. Największym dostawcą drewna są bez wątpienia Lasy Państwowe. Z ich dostaw pochodzi aż 90% drewna, które trafia na polski i zagraniczny rynek. Pozostałe 10% to surowiec pochodzący z prywatnych lasów.
Z roku na rok na rynku przybywa produktu, który najczęściej wykorzystywane jest w branży meblarskiej. To jednak przekłada się na cenę tego surowca.
Polskie drewno – ceny
Mimo iż każdego roku na rynek trafia coraz większa ilość drewna, ceny nie spadają. Można nawet uznać, że z każdym rokiem ta ilość (i niestety cena) rośnie. Według szacunków w latach 1990 – 2015 ilość pozyskiwanego drewna wzrosła dwukrotnie, a apetyt na nie wcale nie maleje.
Nie jest to pocieszające dla polskich producentów wyrobów drewnianych. Mimo tego jednak wciąż są to atrakcyjne ceny w porównaniu z innymi surowcami. Podczas gdy ceny stali na przestrzeni roku wzrosły niemal o 100%, cena drewna wydaje się rosnąć zdecydowanie wolniej. Nawet jeśli w takiej sytuacji ceny gotowych produktów też wzrastają.
Okazuje się, nasze drewno cieszy się ogromnym zainteresowaniem na rynkach zagranicznych. Przede wszystkim dlatego, że jego jakość, dostępność oraz cena w porównaniu z innymi surowcami jest wciąż atrakcyjna. Trudno się więc dziwić, że coraz więcej drewna sprzedawane jest na eksport, a na rodzimy rynek trafia około połowy jego zasobów.
Jednak to nadal imponująca ilość, zatem na brak pracy polscy producenci wyrobów drewnianych raczej nie będą narzekać. Dzięki temu na pewno wciąż będziemy mieć w swoim zasięgu drewniane gadżety made in Poland. I to raczej się nie zmieni. W końcu Polska lasami stoi.