Któż z nas nie zna jeża? Niektórzy nawet widzieli to sympatyczne zwierzątko z bliska. Okazuje się, że nie tylko jest uroczym stworzeniem, ale przede wszystkim niesamowicie pożytecznym. Dlatego warto poznać je bliżej i zaprosić do swojego otoczenia.
Jeże w ogrodzie to naprawdę pożądani lokatorzy. Nie tylko wzbudzają nasz sentyment i pozytywne emocje, ale także mogą nas wspomóc z walce ze szkodnikami. Oto, dlaczego warto mieć takiego sprzymierzeńca u siebie.
Jeż w ogrodzie – mały pogromca szkodników
Okazuje się, że jeż to jeden z największych owadożernych ssaków w Europie. Spokrewniony jest z ryjówką i kretem. Jednak w przeciwieństwie do nich nie dewastuje ogrodu. Jak wygląda jeż, chyba każdy wie. Ma charakterystyczne kolce i długi, ruchomy nosek. I co ciekawe, w Polsce jeże objęte są ochroną.
Te małe zwierzątka prowadzą nocny tryb życia, dlatego trudno jest je spotkać w ciągu dnia. Mają za to doskonale rozwinięty słuch i świetnie widzą w nocy. Dlatego to właśnie o tej porze wychodzą zdobywać pokarm.
A czym się żywią? Ich dieta jest naprawdę ogromnie różnorodna. Do ich przysmaków należą m.in. ślimaki, dżdżownice, ale także żaby, jaszczurki czy ptasie jaja. Jednak to nie wszystko. Jeśli jeż nie znajdzie w swoim otoczeniu tego, co lubi najbardziej, nie pogardzi też larwami owadów.
Jak widać więc właściwie, jest on w stanie zjadać wszystko to, co szkodzi naszemu ogrodowi.
Co ciekawe, wbrew opiniom, jeże wcale nie przepadają za owocami. Zjedzą je dopiero w ostateczności, gdy nie znajdą nic innego do jedzenia. Bo tak naprawdę jeże to drapieżniki, o czym wiele osób zapomina. Warto zaprosić je do swojego ogrodu. Tam, gdzie są stałymi bywalcami, populacja szkodników zdecydowanie się zmniejsza.
Na pewno nie musimy więc obawiać się o zbiory owoców, za to dzięki jeżowi skutecznie pozbędziemy się z ogrodu ślimaków i innych szkodników upraw.
Jak zaprosić jeża do ogrodu?
Te małe pożyteczne zwierzęta warto mieć w bliskim sąsiedztwie. Jednak, aby faktycznie stały się stałymi mieszkańcami naszego ogrodu, warto stworzyć im odpowiednie warunki do życia.
Jeże lubią mieszkać w ogrodach, które są w bliskim sąsiedztwie pól, lasów i łąk. Ich ulubionym miejscem są gęste zarośla, krzaki i kwietne łąki. To tu mają najlepsze schronienie, ale też i stołówkę. Dlatego, jeśli chcemy zaprosić jeża do swojego ogrodu, postawmy na naturalność.
Ważne, aby nie używać w ogrodzie żadnych chemicznych środków ochrony roślin. To zdecydowanie zniechęci jeże do zamieszkania w ogrodzie. Te małe zwierzęta są odporne na naturalne toksyny, jednak na te produkowane przez człowieka już nie. Dlatego postaw na naturalność.
Poza tym, jeśli wśród mieszkańców ogrodu mamy jeża, warto też ostrożnie kosić trawę. Dlatego, zanim zaczniemy koszenie, warto sprawdzić trawę, czy nie śpi w niej jeż. Wówczas należy malucha przenieść ostrożnie w bezpieczne miejsce. I nie polecamy robić tego gołymi rękami, a wyłącznie w rękawicach ochronnych.
Mimo iż jeże są pożyteczne, mogą przenosić choroby takie jak wścieklizna, która dla człowieka jest śmiertelna. Poza tym kolce jeża mogą nas poranić, mimo iż służą zwierzęciu jedynie do obrony. Jak zadbać o jeże w ogrodzie?
Domek dla jeża – najlepsze zaproszenie do naszego ogrodu
Nie zapominajmy, że nasz kolczasty przyjaciel zapada w sen zimowy. Dlatego warto zadbać o lokum dla niego na ten czas. Można usypać stertę opadłych liści w ustronnym miejscu w ogrodzie. Dzięki temu ten pożyteczny mieszkaniec ogrodu będzie miał możliwość przezimować u nas w cieple i przede wszystkim bezpiecznie.
Jednak najlepszym pomysłem jest ustawienie budki dla jeża. To mały domek, wyłożony słomą, w którym znajdzie przytulne i ciepłe schronienie na zimę.
Taki specjalny domek dla jeża wykonany jest z drewna i posiada wygodne wejście dla jego mieszańca. To właśnie w nim jeż może spokojnie zapaść w zimowy sen i bez obaw zimować w ogrodzie. Można zrobić ją samodzielnie, choć wygodniej jest kupić gotowy domek dla jeży, dostępny w naszym sklepie. Jak zwabić jeża do takiej budki?
Warto postawić ją nieopodal domku dla owadów, które będą dla niego naturalnym wabikiem. Dzięki temu na pewno jeż stanie się stałym mieszkańcem naszego ogrodu tak jak pożyteczne owady.