Z pewnością każdy posiadacz ogrodu jest z niego dumny. Piękno kwitnących kwiatów i samego ogrodu sprawia, że ten widok chcielibyśmy zatrzymać na dłużej. Tak urocze miejsce nie tylko przyciąga wzrok, ale daje nam także poczucie błogiego relaksu.
Jeśli zatem marzysz o takim miejscu, zadbaj o pożyteczne owady. To one właśnie sprawiają, że Twój ogród żyje i cudownie wygląda. Dlaczego warto o nie zadbać i jak to zrobić? Okazuje się, że nie jest to wcale trudne.
A efekt? Może naprawdę być oszałamiający.
Owady pożyteczne w ogrodzie
Tak naprawdę każdy ogród pełen jest owadów. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, a szkoda. Dlatego warto je poznać, aby wiedzieć, jak o nie zadbać.
Owady w ogrodzie są bowiem częścią naturalnego ekosystemu. Zapylają wiele roślin uprawnych, ale również kwiaty i te dziko rosnące. Jednak to jeszcze nie wszystko. Te małe stworzenia są niezastąpione w zwalczaniu szkodników naturalnymi metodami.
Dlatego ich rola w ogrodzie jest nie do przecenienia i warto mieć tych małych sprzymierzeńców u siebie. Tym bardziej że owady to najliczniejsza grupa zwierząt na naszej planecie!
Co prawda wielu osobom kojarzą się ze szkodnikami, jednak to nie jest cała prawda o nich. Wśród nich jest wiele owadów, bez których nie byłoby życia na świecie. To właśnie pożyteczne owady. Wśród nich są te, które zapylają i te, które zwalczają szkodniki.
Tak naprawdę, gdyby stworzyć zupełnie ekologiczny ogród, bez stosowania środków ochrony roślin i innych chemikaliów, nasz ogród mógłby być jeszcze piękniejszy. Wszystko to dzięki pomocy i pracy tych małych stworzeń, których rolę w przyrodzie wiele osób lekceważy.
Jakie mamy owady pożyteczne?
Tak naprawdę te małe stworzenia dzielimy na szkodniki i owady pożyteczne. Te pierwsze żywią się roślinami i je niszczą z naszego, ludzkiego punktu widzenia. Natomiast te, które są pożyteczne, zjadają szkodniki, bo się nimi, krótko mówiąc, żywią.
Poza tym zjadają jeszcze nektar z kwiatów i tak ubrudzone przenoszą pyłek kwiatowy na inne rośliny. W ten właśnie sposób zapylają je. Wśród nich można nawet wskazać te owady, które zapylają i drapieżniki.
Do zapylaczy należą pszczoły samotnice (murarki ogrodowe), trzmiele i motyle. Natomiast wśród drapieżników na pewno warto znać biedronki i ich larwy. To one właśnie zjadają mszyce, które wielu ogrodnikom spędzają sen z powiek. Oprócz nich warto wspomnieć m.in. o błonkówkach czy chrząszczach drapieżnych biegaczowatych, skorkach czy złotookach. Jak widać, jest ich naprawdę sporo.
Te małe stworzenia pilnują naszych upraw i chronią je przed zniszczeniem. Dlatego warto zadbać o owady pożyteczne.
Jak dbać o owady w ogrodzie?
Przede wszystkim zrezygnuj z chemii w ogrodzie. Naturalne środowisko przywabi owady. Oprócz tego nie staraj się pedantycznie sprzątać ogrodu. Pozostawienie lekkiego bałaganu na zimę na rabatach, suchych liści czy łodyg być może razi Twoje poczucie estetyki.
Jednak owadom da schronienie podczas zimy. Nie usuwaj też wszystkich chwastów i roślin dziko rosnących. Zwabią one różne owady, nie tylko pożyteczne, ale i szkodniki. Dzięki temu będą nimi się żywić, a nie siać spustoszenia na wypielęgnowanych rabatkach.
Doskonałym pomysłem jest także hotel dla owadów. Takie domki dla owadów to prawdziwa pomoc dla nich. Dzięki nim owady zapylające i inne pożyteczne stworzenia mają zapewnione wygodne warunki do życia. Warto o tym pamiętać. Tym bardziej że nie tylko ule dają takim stworzeniom schronienie.
To także i domki dla owadów. Zimą będą mogły w nich wygodnie przetrwać chłód, z dala od wiatru, wiosną składać jaja, a latem mieć komfortowe warunki do wypoczynku. Dzięki temu gadżetowi, Twój ogród zyska blask i opiekę tych małych stworzeń. Warto jednak pamiętać, że by taki specjalny domek ustawić w odpowiednim miejscu. Takim, które będzie zaciszne i nasłonecznione.
Trudno wyobrazić sobie życie bez owadów pożytecznych. Doskonale nam znane pszczoły, biedronki czy trzmiele to nasi najwięksi sojusznicy w walce o piękny ogród. Dzięki nim możemy mieć za darmo najpiękniejszy ogród. Dlatego zapewnijmy im najlepsze warunki do życia. To naprawdę niewiele kosztuje.